Gå till innehåll

SSF

Det är bland annat den goda stämningen och trygga miljön som bidragit till att föreningens medlemsantal ökat. Foto: VFMT.

Det är bland annat den goda stämningen och trygga miljön som bidragit till att föreningens medlemsantal ökat. Foto: VFMT.

Värmdö Freestyle MT firar tio år – ökat antalet aktiva med tusen procent

Från 12 till 120 åkare – på tio år har Värmdö Freestyle MT ökat antalet aktiva med tusen procent. När föreningen nu firar sitt 10-årsjubileum har de inte bara vuxit i antal medlemmar utan även bidragit till utvecklingen av hela Puckelsverige.

Med en stor passion för puckel och ett driv att ge barn och ungdomar i Stockholmsområdet möjligheten utöva sporten grundades Värmdö Freestyle MT. Vid starten 2014 bestod föreningen av cirka 12 åkare – nu tio år senare – har föreningens aktiva ökat med tusen procent.

– Jag tror det beror på att hela ”puckelcommunityt” är väldigt inkluderande. Flera av våra åkare har börjat just för att man har sett gemenskapen på en träning eller tävling och tänkt att ”det där vill jag också göra”, säger Maria Öström, ordförande i Värmdö Freestyle MTs styrelse.

Värmdö Freestyle MT är en plats där alla, oavsett ålder eller skicklighet, får möjlighet att utforska sin passion för puckelåkning.

– När det kommer någon ny åkare som vill prova puckel välkomnar vi alltid dem med öppna armar, säger Maria Öström.

Alla är välkomna att testa puckel. Foto: VFMT.

Alla är välkomna att testa puckel. Foto: VFMT.

Den enorma ökningen i antal aktiva som Värmdö Freestyle har åstadkommit sedan starten för tio år sedan är till viss del ett resultat av föreningens värdegrund – Gemenskap, Glädje, Säker och Utveckling.

– Det är superviktigt med fokus på varje åkare, oavsett vilken utvecklingsnivå de ligger på. Utvecklingskurvan är ju väldigt individuell, så det viktiga är att man fokuserar på glädjen och utvecklingen, inte på hur det gick på tävlingen, säger Maria Öström.

Young Mogul Generation – en tävlingsform för alla

Att tävlingsresultaten inte ska stå i fokus är även det något som är en del av föreningens ryggrad. Som ett led i detta tänk startade föreningen 2015 Young Mogul Generation (YMG) – en tävlingsform där glädje, gemenskap och utveckling står i fokus.

– Syftet är att alla åkare, oavsett ålder och utvecklingsnivå, ska ha en tävlingsmiljö som är snäll. Vi lägger inte ut några resultat och upp till klasserna Micro- och Minikids finns inga placeringar, där får man istället ett peppigt omdöme, säger Maria Öström och fortsätter:

– Det är jätteviktigt att det finns möjlighet att tävla utan att känna någon press. Det är bara under glada former helt enkelt.

LiMo – Freestyle- och träningsarena på Lillsved

LiMo är ytterligare ett initiativ av föreningen. Efter mycket slit från engagerade föräldrar och ledare har en fantastisk arena med bland annat hopp på kudde, utegym, parkourbana och klubbhus byggts på Värmdö i Stockholm. Arenan invigdes med pompa och ståt 2022 och har sedan dess används både till träningar för Värmdö Freestyle MTs åkare men också för nationella läger – en fantastisk plats för åkare att utvecklas även under barmarkstiden.

Träningsarenan används av hela Puckelsverige och gör att åkarna kan träna grenspecifikt även på sommaren. Foto: VFMT.

Träningsarenan används av hela Puckelsverige och gör att åkarna kan träna grenspecifikt även på sommaren. Foto: VFMT.

Värmdö Freestyle MT vill få fler tjejer till sporten

Ett av de senare initiativen som Värmdö MT tillsammans med andra klubbar har dragit igång är ”Tjejer i puckel”. Syftet är att få fler tjejer att både hitta till puckel och att de ska stanna längre inom sporten.

– Vi startade ”Tjejer i puckel” just för att det är färre aktiva på tjejsidan, vissa klubbar kanske bara har någon eller några åkare i varje åldersspann. Genom satsningen lär de känna varandra, känner gemenskapen och kan peppa varandra till att vilja fortsätta, Maria Öström.

Moa Gustafson är en av åkarna i föreningen som har tagit sig hela vägen till världscupen. Foto: VFMT.

Moa Gustafson är en av åkarna i föreningen som har tagit sig hela vägen till världscupen. Foto: VFMT.

Sedan starten förra säsongen har de bland annat hunnit med två läger. Ett på barmark ute på LiMo och ett på snö i Idre. På dessa läger har de kvinnliga elitåkarna från hela landet varit med som tränare och ledare, något som är viktigt för att skapa förebilder som de yngre tjejerna och killarna kan se upp till.

– Det är viktigt att man plockar de fantastiska förebilderna vi har så att tjejerna kan känna igen sig och se att det är möjligt att hålla på länge, säger Maria Öström.

”När man väl är där då sugs man in i den här miljön och man vill vara med och bidra.”

Alla olika projekt som föreningen startar hade inte varit möjliga utan ett starkt föräldraengagemang. Inom Värmdö Freestyle MT finns ett föräldraråd som fångar upp idéer som kommer från föräldrar, tränare och de aktiva. När en idé har plockats upp skapas en arbetsgrupp som jobbar för att göra idén till verklighet.

Stora som små tar sig an sporten där glädjen står i fokus. Foto: VFMT.

Foto: VFMT.

– När man är med i sådan arbetsgrupp lär man sig ännu mer om puckel och dessutom lär man känna fler människor inom sporten vilket bidrar till gemenskapen. Det tar absolut tid, men det är väldigt roligt. När man väl är där då sugs man in i den här miljön och man vill vara med och bidra, säger Maria Öström.

När Värmdö Freestyle MT nu firar sitt 10-årsjubileum är det tydligt att föreningen inte bara har vuxit i storlek utan också har varit med och bidragit till utvecklingen av puckel i hela Sverige. Med en stark värdegrund, ett dedikerat föräldraengagemang och åkare i alla åldrar och nivåer ser framtiden ljus ut för föreningen.

– Vi måste bara avsluta den här säsongen innan vi drar igång ett stort firande, men på något sätt måste vi absolut uppmärksamma jubileet, det är jätteroligt, avslutar Maria Öström.

Senast uppdaterad
2024-04-10
Publicerad
2024-04-09
Skribent
Clara Sjölund, SSF

UPPTÄCK MER

Nu tar vi emot E-fakturor via Peppol

I vår strävan att förbättra och modernisera våra administrativa proces...

LÄS NYHETEN

Karin Mattsson om att bli invald i FIS Council

Vi ställde några frågor till Svenska Skidförbundets ordförande Karin M...

LÄS NYHETEN

Inspirations- och utbildningshelg för "Unga ledare på snö" på Bosön

Är du mellan 15–25 år och intresserad av ledarskap och vintersport? De...

LÄS NYHETEN

Nominera en lovande kille till fonden "Hjärtat slår för skidor och snowboard"

Känner du en lovande kille som är 17–18 år? Skicka in nomineringar til...

LÄS NYHETEN

Dags för förbundsmöte 19–20 oktober

Två år går fort. I oktober är det åter dags att samlas för förbundsmöt...

LÄS NYHETEN

FIS-kongressen 2024: Nya beslut och viktiga val

Den 55:e internationella FIS-kongressen hölls i Reykjavik, på Island, ...

LÄS NYHETEN

Nu tar vi emot E-fakturor via Peppol

I vår strävan att förbättra och modernisera våra administrativa proces...

LÄS NYHETEN

Karin Mattsson om att bli invald i FIS Council

Vi ställde några frågor till Svenska Skidförbundets ordförande Karin M...

LÄS NYHETEN

Inspirations- och utbildningshelg för "Unga ledare på snö" på Bosön

Är du mellan 15–25 år och intresserad av ledarskap och vintersport? De...

LÄS NYHETEN

Nominera en lovande kille till fonden "Hjärtat slår för skidor och snowboard"

Känner du en lovande kille som är 17–18 år? Skicka in nomineringar til...

LÄS NYHETEN

Dags för förbundsmöte 19–20 oktober

Två år går fort. I oktober är det åter dags att samlas för förbundsmöt...

LÄS NYHETEN

FIS-kongressen 2024: Nya beslut och viktiga val

Den 55:e internationella FIS-kongressen hölls i Reykjavik, på Island, ...

LÄS NYHETEN

Svenska Skidförbundets ordförande Karin Mattsson invald i FIS Council

Svenska Skidförbundets ordförande Karin Mattsson har i dag blivit inva...

LÄS NYHETEN

Följ FIS kongressen live

Onsdagen den 5 juni kl 11 är det dags för Internationella skid- och sn...

LÄS NYHETEN

Föreläsning: Mental styrka

Välkommen på föreläsning och panelsamtal den 10 juni i det viktiga ämn...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor