Gå till innehåll

SSF

Ett axplock av alla SM-medaljörer säsongen 2023/2024. Foto: Bildbyrån/Daniel Bernstål/SSF.

Ett axplock av alla SM-medaljörer säsongen 2023/2024. Foto: Bildbyrån/Daniel Bernstål/SSF.

Svenska mästare säsongen 2023/2024

Under säsongen har svenska mästare i rullskidor, backhoppning, alpint, längdåkning, puckel, snowboard, freeski, speedski och skicross korats runt om i landet. Ta del av samtliga SM-medaljörer säsongen 2023/2024.

Säsongen 2023/2024 har svenska mästerskapstitlar delats ut i åtta av Svenska Skidförbundets (SSF) elva grenar. Runt om i landet har svenska mästerskap i rullskidor, backhoppning, alpint, längdåkning, puckel, snowboard, freeski, speedski och skicross arrangerats där Sverigeeliten har kämpat om de prestigefyllda SM-medaljerna.

SM säsongen 2023/2024 visar på en imponerande hög nivå och bred bredd inom svensk vintersport, med talangfulla idrottare som tävlar på högsta nivå.

SM-medaljörer säsongen 2023/2024

Disciplin

Svensk Mästare

LÄS MER

Längdåkning



20 km Masstart F

1. Jonna Sundling, Piteå Elit SK
2. Linn Svahn, Östersunds SK
3. Maja Dahlqvist, Falun-Borlänge SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

20 km Masstart F

1. Gustaf Berglund, IFK Mora SK
2. Axel Jutterström, IFK Mora SK
3. Eric Rosjö, IFK Mora SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sprint F

1. Linn Svahn, Östersunds SK
2. Jonna Sundling, Piteå Elit SK
3. Emma Ribom, Piteå Elit SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sprint F

1. Edvin Anger, Åsarna IK
2. Johan Häggström, Piteå Elit SK
3. George Ersson, Falun-Borlänge SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Stafett 3x5 km F

1. Falun-Borlänge SK 1 (Moa Hansson, Moa Ilar, Maja Dahlqvist)
2. Piteå Elit SK 1 (Emma Ribom, Ebba Andersson, Lisa Eriksson)
3. Skellefteå SK (Evelina Crüsell, Saga Nilsson, Elin Henriksson)

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Stafett 3x7,5 km F

1. Piteå Elit SK 1 (Viktor Brännmark, Fredrik Andersson, Johan Häggström)

2. Åsarna IK 1 (Jens Burman, William Poromaa, Edvin Anger)
3. IFK Mora SK 1 (Jonas Eriksson, Axel Jutterström, Gustaf Berglund)

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

10 km K

1. Jonna Sundling, Piteå Elit SK
2. Ebba Andersson, Piteå Elit SK
3. Linn Svahn, Östersunds SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

10 km K

1. Edvin Anger, Åsarna IK
2. William Poromaa, Åsarna IK
3. Jens Burman, Åsarna IK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sprintstafett K

1. Piteå Elit SK Lag 1 (Emma Ribom, Jonna Sundling)
2. Falun Borlänge SK Lag 1 (Moa Ilar, Maja Dahlqvist)
3. Östersunds SK Lag 1 (Jenny Larsson, Linn Svahn)

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sprintstafett K

1. Åsarna IK Lag 1 (William Poromaa, Edvin Anger)
2. Falun Borlänge SK Lag 1 (Anton Persson, Oskar Svensson)
3. Högbo GIF (Elias Danielsson, Emil Danielsson)

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

30 km K

1. Ebba Andersson, Piteå Elit SK
2. Linn Svahn, Östersunds SK,
3. Moa Ilar, Falun-Borlänge SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

50 km K

1. Jens Burman, Åsarna IK
2. Truls Gisselman, Rehns BK,
3. Fredrik Andersson, Piteå Elit SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

SM-touren

1. Linn Svahn, Östersunds SK
2. Ebba Andersson, Piteå Elit SK
3. Emma Ribom, Piteå Elit SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

SM-touren

1. Edvin Anger, Åsarna IK
2. Gustaf Berglund, IFK Mora SK
3. Johan Häggström, Piteå Elit SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Freeski



Halfpipe

1. Stina Sjögren, Norra Freeski
2. Estrid Fahlén, UHSK
3. Tova Ståhl, IFK Falun Alpin

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Halfpipe

1. Oliwer Magnusson, Östersund-Frösö SLK
2. Axel Burmansson, Sälens IF
3. Isak Davidsson, Bjursås IK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Big Air

1. Tova Stål, IFK Falun Alpin
2. Estrid Fahlén, UHSK
3. Luna Ekroth, Jarse Ski Team

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Big Air

1. Oliwer Magnusson, Östersund-Frösö SLK
2. Martin Nordqvist, RISK
3. Hugo Ohlsen, ÖFS Freeski

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Slopestyle

1. Tova Stål, IFK Falun Alpin
2. Stina Sjögren, Norra Freeski
3. Luna Ekroth, Jarse Ski Team

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Slopestyle

1. Erik Jonsson, Sälens IF
2. Oliwer Magnusson, Östersund-Frösö SLK
3. Henrik Harlaut, Åre SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Snowboard



Big Air

1. Tova Nejne, Klimpfjälls Alpina
2. Novalie Engholm, Falu Snowpark
3. Alice Tholén, Sälens IF

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Big Air

1. Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
2. Sven Thorgren, Sollentuna SLK
3. Nias Hedberg, Sälens IF

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Slopestyle

1. Novalie Engholm, Falu Snowpark
2. Tova Nejne, Klimpfjälls Alpina
3. Elsie Karlsson, Brälappen

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Slopestyle

1. Sven Thorgren, Sollentuna SLK
2. Niklas Mattsson, Leksand Snowboard & Freestyle Club
3. Nias Hedberg, Sälens IF

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Halfpipe

1. Tova Nejne, Klimpfjälls Alpina
2. Alice Tholén, Sälens IF
3. Novalie Engholm, Falu Snowpark

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Halfpipe

1. Sven Thorgren, Sollentuna SLK
2. Nias Hedberg, Sälens IF
3. Felix Axelsson, Massa Brudar

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Alpint



Slalom

1. Anna Swenn Larsson, Rättviks SLK
2. Cornelia Öhlund, Åre SLK
3. Emelie Henning, Järfälla AK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Slalom

1. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
2. Fabian Ax Swartz, IFK Lindingö SLK
3. Kristoffer Jakobsen, Storklintens AK Skalp

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Super-g

1. Lisa Nyberg, Åre SLK
2. Lisa Hörnblad, Höga Kusten Alpin
3. Liza Backlund, Sundsvalls SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Super-g

1. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
2. Emil Nyberg, Sundsvalls SLK
3. Gustaf Lindqvist, Sundsvalls SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Storslalom

1. Sara Hector, Kungsbergets AK
2. Liv Ceder, Sollentuna SLK
3. Lisa Nyberg, Åre SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Storslalom

1. Mattias Rönngren, Åre SLK
2. Adam Hofstedt, Karlstads SLK
3. Lucas Kongsholm, Sundsvalls SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skicross



Skicross

1. David Mobärg, Edsåsdalens SLK
2. Erik Mobärg, Edsåsdalens SLK
3. Måns Abersten, Sundsvalls SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skicross

1. Uma Kruse Een, Sälens IF
2. Alexandra Nilsson, Åre SLK
3. Lovisa Edström Folke, Sundsvalls SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Speedski



S1

1. Britta Backlund, Rättviks SLK
2. Siri Kling Andersson, IFK Borlänge Alpina
3. Cornelia Thun Sandström, Kils SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

S1

1. Mats Abrahamsson, Väst Alpin SK
2. Carl Ribbegårdh, Ålberga GIF
3. Jonatan Brunnberg, Idre Speedskiförening

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

S2

1. Villemo Andersson, IFK Grängesberg AK
2. Amanda Ribbegårdh, Ålberga GIF
3. Sandra Beskow, Storvreta IK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

S2

1. Chris Engleus, Mälaröarnas Alpina
2. Oliver Noresäter, Deje Alpina
3. Dennis Gillberg, IFK Grängesberg AK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Puckel



Singel

1. Moa Gustafson, Värmdö Freestyle MT
2. Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club
3. Elis Lundholm, Värmdö Freestyle MT

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Singel

1. Albin Holmgren, Åre SLK
2. Emil Holmgren, Åre SLK
3. Gordon Berg, Åre SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Parallell

1. Moa Gustafson, Värmdö Freestyle MT
2. Elis Lundholm, Värmdö Freestyle MT
3. Nicolina Stenkula, Landskrona Ski Club

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Parallell

1. Albin Holmgren, Åre SLK
2. Gordon Berg, Åre SLK
3. Emil Holmgren, Åre SLK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Rullskidor



Sprint K

1. Moa Hansson, Falun Borlänge SK
2. Linn Sömskar, IFK Umeå
3. Louise Lindström, Högbo GIF

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Sprint K

1. Anton Grahn, IFK Mora SK
2. Marcus Grate, IFK Umeå
3. George Ersson, Falun Borlänge SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

15 km F

1. Lisa Eriksson, Piteå Elit SK
2. Linn Sömskar, IFK Umeå
3. Moa Hansson, Falun Borlänge SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

15 km F

1. Eric Rosjö, IFK Mora SK
2. Björn Sandström, Piteå Elit SK
3. Gustaf Berglund, IFK Mora SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

20 km

1. Linn Sömskar, IFK Umeå
2. Nelly Söderström, Malungs IF
3. Hanna Boquist, Sävedalens AIK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

20 km

1. Ragnar Bragvin Andresen, Njård

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

40 km

1. Linn Sömskar, IFK Umeå
2. Alba Björnsdotter, Team Ramudden
3. Hilda Löf, Ski Team Göhlins/XC Sthlm Ski Club

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
40 km

1. Malte Jutterdal, Falun-Borlänge SK
2. Johannes Eklöf, IF Hallby SOK
3. Hugo Hilmersson, Göteborgs SK

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Backhoppning



K90 (plast)

1. Tobias Fröijer, Friska IF Viljor

2. Rickard Nyström, Sollentuna BHK
3. Jonatan Svedberg, Sollentuna BHK

Resultat
K90 (plast)

1. Jenny Forsberg, Sollentuna BHK
2. Larisa Avram, Göteborgs SK

Resultat
Senast uppdaterad
2024-04-15
Publicerad
2024-04-15
Skribent
Clara Sjölund, SSF

UPPTÄCK MER

Nu tar vi emot E-fakturor via Peppol

I vår strävan att förbättra och modernisera våra administrativa proces...

LÄS NYHETEN

Karin Mattsson om att bli invald i FIS Council

Vi ställde några frågor till Svenska Skidförbundets ordförande Karin M...

LÄS NYHETEN

Inspirations- och utbildningshelg för "Unga ledare på snö" på Bosön

Är du mellan 15–25 år och intresserad av ledarskap och vintersport? De...

LÄS NYHETEN

Nominera en lovande kille till fonden "Hjärtat slår för skidor och snowboard"

Känner du en lovande kille som är 17–18 år? Skicka in nomineringar til...

LÄS NYHETEN

Dags för förbundsmöte 19–20 oktober

Två år går fort. I oktober är det åter dags att samlas för förbundsmöt...

LÄS NYHETEN

FIS-kongressen 2024: Nya beslut och viktiga val

Den 55:e internationella FIS-kongressen hölls i Reykjavik, på Island, ...

LÄS NYHETEN

Nu tar vi emot E-fakturor via Peppol

I vår strävan att förbättra och modernisera våra administrativa proces...

LÄS NYHETEN

Karin Mattsson om att bli invald i FIS Council

Vi ställde några frågor till Svenska Skidförbundets ordförande Karin M...

LÄS NYHETEN

Inspirations- och utbildningshelg för "Unga ledare på snö" på Bosön

Är du mellan 15–25 år och intresserad av ledarskap och vintersport? De...

LÄS NYHETEN

Nominera en lovande kille till fonden "Hjärtat slår för skidor och snowboard"

Känner du en lovande kille som är 17–18 år? Skicka in nomineringar til...

LÄS NYHETEN

Dags för förbundsmöte 19–20 oktober

Två år går fort. I oktober är det åter dags att samlas för förbundsmöt...

LÄS NYHETEN

FIS-kongressen 2024: Nya beslut och viktiga val

Den 55:e internationella FIS-kongressen hölls i Reykjavik, på Island, ...

LÄS NYHETEN

Svenska Skidförbundets ordförande Karin Mattsson invald i FIS Council

Svenska Skidförbundets ordförande Karin Mattsson har i dag blivit inva...

LÄS NYHETEN

Följ FIS kongressen live

Onsdagen den 5 juni kl 11 är det dags för Internationella skid- och sn...

LÄS NYHETEN

Föreläsning: Mental styrka

Välkommen på föreläsning och panelsamtal den 10 juni i det viktiga ämn...

LÄS NYHETEN

Huvudsponsor